logo Federacji Mazowia do użycia na facebook.com
english    deutsche Sprache    limba moldovenească
logo Federacji Mazowia
poprzednimarzec 2017następny
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031 
19.05.2014
Senior (po)Mocny w Partycypacji
Senior (po)Mocny w Partycypacji

Celem projektu jest zaktywizowanie i włączenie 60 seniorów z 3 miast województwa mazowieckiego: Przasnysza, Węgrowa i Wołomina do współdecydowania o ofercie spędzania wolnego czasu dla mieszkańców tych miast w wieku 60+ oraz dostępności miejsc, w których jest ona realizowana.

W każdym z miast zostanie zbudowana 20-to osobowa grupa inicjatywna na rzecz osób starszych. Otrzyma ona wsparcie w formie szkoleń i warsztatów, a także codzienną pomoc animatora, wolontariuszy i specjalisty ds. partycypacji w okresie maj-grudzień 2014 r.

Po zrekrutowaniu seniorów i utworzeniu grupy  inicjatywnej, w czasie spotkań i warsztatów dokona ona diagnozy i oceny aktualnej oferty spędzania czasu wolnego oraz dostępności miejsc w mieście, a następnie zaproponuje ewentualne zmiany. W każdym mieście grupa inicjatywna seniorów zainicjuje proces konsultacji społecznych i przedstawi swoje postulaty władzom. Projekt  zakończy się wspólnym wypracowaniem rekomendacji zmian i spisaniem kontraktu społecznego, w którym obie strony zobowiążą się do podjęcia próby wdrożenia przynajmniej jednej z wypracowanych rekomendacji.

W ramach projektu seniorzy wezmą udział w fokusach, spacerach badawczych, szkoleniach, warsztatach i debatach.

Realizację projektu będą wspierać trzy organizacje pozarządowe, które w każdym z miast pełnią rolę wspierającą działania III sektora i rozwój lokalny. Są to:

  • Przasnysz: Fundacja Przasnyska
  • Węgrów: Stowarzyszenie Przestrzeń
  • Wołomin: Fundacja Mamy Wołomin

Na zakończenie projektu powstanie publikacja, opisująca model współpracy z lokalnymi grupami inicjatywnymi na rzecz osób  starszych oraz ikonografiki.

Projekt współfinansowany ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 - 2020

Urszula Herbich
drukuj
tło
Kapitał Ludzki           Unia Europejska
Zakładka powstała w ramach projektu "Skutecznie i profesjonalnie – standardy formalno-organizacyjne mazowieckich NGOs"
współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
facebook.com
Copyright Federacja Mazowia 2011, Created by Pr@ska Pracownia Internetu